Pages

Cumartesi, Aralık 03, 2011

Warrior ( 2011 )

Dövüşçü
Box filmlerine bir yenisi ekleniyor. Geçen yılın Oscar adaylarından ' The Fighter' , David O'Russsell filmi bir sürü adaylık almasına rağmen beğendiğim bir yapım olmamıştı. Dozajı fazla idi. Her şey gereğinden fazla abartılı idi. Melissa Leo 'nun Oscarlık performansı dahil. Warrior, The Fighter yapımından daha iyi. Belki oyunculuklar konusunda onun kadar başarılı sayılmaz ama, oldukça iyi bir noktada.Alkolik bir boksör eskisinin oğlu Tom Conlon, evine geri döner ve çeşitli dövüş sporlarının bir arada bulunduğu bir turnuva onu abisiyle karşı karşıya getirir.

Hikayemiz böyle. İki kardeşin başvurduğu MMA ( Karma Dövüş Sanatları ) katılmasının ve büyük para ödülüne uzanmak için verdikleri mücadele. İlk izlenimi kesinlikle özlediğim Rocky Balboa serilerinin verdiği hazzı veriyor olması gerçekten bir şeylerin iyi yaptığının güçlü bir göstergesi. Warrior da dövüş sahnelerinin gerçekçiliği o kadar güzel yansıtılmış ki, abartılı veya eksiklik ikilemler söz konusu dahi olamaz. Bu güçlü hareket sayesinde filmi Diğer Oscar'lı veya diğer ödüllü boks filmlerinin bir adım önüne geçmesini başarıyor. En sevdiğim tarafı, filmin seyircisine karşı duygu sömürüsü yapma çabası yok. Fizik öğretmeninin hikayesi her ne kadar duygusal olduğu gerçeği dursa bile üstüne çok fazla gözyaşı pıtırcıkları serpmiyor. Bir noktada bırakıyor.

Üç ana karakterin performanslarından ikisi gerçekten iyi, alkışlanacak türden. Diğer ise eh. Tom Hardy, performans olarak çok şey sunduğu söylemek güç. Zaten filme alınmasının sebebi sanırsam kaslı erkek, güçlü kişilik duruşuyla kriterlere uyduğu için alınmış gibi bir hali var. Nitekim öyle olduğunu düşünüyorum. Birazcık bayat duruyor. Joel Edgerton, geçen günlerde The Thing'de izlerken pek bir numarası olmayan aktör burada 360 derece değişip iyi, göze ve duygulara hitap eden oyun sergiliyor. Filmin iyi olmasındaki etkenlerden biri de kendisi. Nick Nolte, eski toprak dediğim kişilik. Kendisini yeni bir proje de görmeyeli uzun süre olmuştu. Warrior filminde görünce sevinç nidaları attığımı söylememe gerek yok. Nolte gerçekten Joel Edgarton ile beraber çok iyi bir ikili. Karakterlerin sağlamlığı filme dahil olmamızı kolaylıkla sağlıyor. Nolte'nin performansı Oscar'da yardımcı erkek aktör bölümünde boşluk varsa, pekala kendisi bu şık performansıyla boy gösterebilir.

Warrior, dövüş filmlerinin hayranı biri iseniz, Rocky serisini bir zamanlar severek izlemiş biriyseniz tam sizlik bir dövüş sanatı sunuyor. Uzun sürenin verdiği sıkıntıya rağmen, iyi, sağlam bir seyirlik.

[ B+ ]

6 yorum:

kadir onur dağdeviren dedi ki...

Benimde düşündüğüm aynı noktalara değinmişsin.Geçen yıl ki The Fighter'dan iyi olduğu bir gerçek.Bu yıl da 10 filmlik bir aday listesi olsaydı listeye girebilirdi diye düşünüyorum

sinema dedi ki...

Gerçekten The Fighter gibi ezik bir filmin gördüğü değeri göreceğini sanmasam da, kampanyayla bir yere girebilir gibi. İnş olur.

Serdar Durdu dedi ki...

Boks filmlerini çok severim Warrior da iyi gibi görünüyor. The Fighter bence hak ettiği değeri gördü. Şık bir boks filmiydi. Sevmeyenlere diyeceğim bir şey yok tabi :)

sinema dedi ki...

Warrior gerçekten iyi. Eğer The Fighter'ı sevenler bu filmi daha çok seveceklerdir (:

Urfalı dedi ki...

Filmi Çok Güzel açıklamışsın. The Fighterden daha iyi bir film diyebilirim....

izleyicin oldum, senide arada bir bloga beklerim...
http://kendidefterim.blogspot.com/

Marlon Brando dedi ki...

The Fighter'ı pek sevmemiştim bende. Bu filme hayran kaldım diyebilirim. Çok farklı bir kurgusu var, hikayeyi güzel anlatmışlar.