Pages

Cuma, Aralık 02, 2011

Fright Night ( 2011 )

Korku Gecesi
Komşusunun bir vampir olduğunu öğrenen lise öğrencisi, etrafındaki kimseyi inandıramaz, iş başar düşer - konumu tamamıyla. Ne kadar klişe ve ironi değil mi ? Üstelik bunun bir yeniden çevrim ( Rimeyk ) olduğunu düşünürsek, saçları yolmak gerek.Bu sefer en azından iyi olmak için çabalayan bir korku filmimiz var. En son izlediğim The Thing rimeyk filmi gibi , kendisinden önce yapılan yapımını arsızca taklit etmiyor. Cepten yemiyor.- Kurgu da değişiklikler yapma çabasında- Yaratıcı olmaya çalışıyor. -3D- Üç boyutlu efektler - ve herkesin ilgisini çekme için tanıdık starlar.


tarlar. Chucky'nin yaratıcısı ' Katil Bebek Chucky' Tom Holland'ın 1985 yılında aynı 'Fright Night' yeniden çevrimini 'Craig Gillespie yönetiyor. Gillespie sevdiğim bir yönetmen. Lars and Real Girl yapımıyla gönlümü kazanmıştı. Çok farklı bir filme, çok farklı bir yönetmen tarzı konulmuştu. Bağımsız sinema da bizi zirveye çıkarmıştı. Bu sefer bir korku yapımına bulaşmış kendileri. Çok fazla iyi bulmasam da, Rimeyklerin berbat halleri gözle görülür, elle tutulur hiç bir şey sunmayan yapımlara karşılık nadiren elindeki hazır malzemeyi kullanmayıp yaratıcılık sınırlarını zorlamış, bazı konularda başarılı bile olduğunu söyleyebiliriz. Zira, ekmek elden su gölden diyebilecekken kendi tarzını yaratmayı benimsemesi takdiri hakediyor, + cesaret işi.

Korku komedinin harmanlandığı bu korku klişesi, çok vaat etmiyor, fakat kesinlikle eğlendirdiği bir gerçek. Lakin Rimeyk diye bahsettiğimi yapım, sadece yüzeysel olarak rimeyk. Filmin tamamını alıp birebir çekmemiş. Gus Van Sant'ın , Alfred Hitchoock yapımı 'Sapık' gibi birebir çekmemiş. Gerçi Sant'ın bu duruma açıklaması süperdir. Rimeyk olduğu bilinmese yeni bir korku film senaryosu sanılacağı aşikar. Buradan bir büyük bir artı. Korkunun yanına 80'lerin çok tutan, ruhunu oluşturan korku unsuru komediyi de bir güzel yedirmiş. Korku ve komedi kardeşliğinin zaferi bu filmde birazda olsa dalgalanıyor, göklere çıkamasa da, ucundan görüyoruz. Korku türü için son zamanlar yapılan yakıştırmalardan biri de, ' pili bitmiş kumanda' izlenimini ortadan kaldırıyor.

Oyunculuklar, gerçekten iyi demek isterdim fakat, herkes olması gerektiği gibi olmuş. Ne eksik, ne de fazla. Tam olmuş. Collin Farrell'ın böyle bir projede yer alması da güzel yanlarından. Şunu çok rahat söyleyebiliriz. Twilight' vampir serisinin saçtığı iğrenç vampir imajını birazcık olsun düzeltiyor. En azından buradaki vampirlerimiz parlayanlardan değil, aksine hakiki hür, yananlardan' diye bir laf sokma durumu oluşturulabilir. 3D ile daha da keyiflenecek bir yapım Fright Night, sadece beklentisiz izleyin. Tek kusurlu yanı, birazcık süre fazla geldiğinden, hikayedeki dengeler sarsılmış.

[ B- ]

0 yorum: