Pages

Perşembe, Kasım 17, 2011

Tomboy ( 2011 )

 
Erkek Fatma  
 Filmekimi, bu yıl için "30 " yabancı filme ev sahipliği yaptı. Festival filmlerine olan düşkünlüğümü olabildiğince yazılarda,  bahsi geçecek her durumda bahsetmeye çalışıyorum. Filmekimi gösterimleri sona erdiğini sanıyorum. Gidebilenlerin şanlısı olduğunu söylemek zorundayım, ama ne yazık ki bunlardan biri değilim. Net'e düştüğünde izliyebiliyorum.Her neyse, Filmekimi programında bu yıl Gösterilenlerin içinde"Le Gamin Au Velo, Melancholia, Snowtown,
Beginners filmleriyle festivale sonradan da olsa katıldım. Şimdiyse, Festivalde gösterilen bir diğer filmimiz "Tomboy" ingilizce de bizim türkçe de kullandığımız "Erkek Fatma tabiriyle birebir uyuşuyor. Lauren adından bir kızın cinsel karmaşasına davet eden tuhaf bir yapım Tomboy. 

Tomboy, günümüzün gençliğinde var olan bir sorunu ele alıyor. Cinsel karmaşaya olan ergen gençliğin ilgisi. Fakat, karakterimiz ergen bile değil. Daha çocuk. Kız olan Lauren'in , kendini erkek olarak görme çabası, daha doğrusu gösterme çabasına yer verilmiş. Tam bir bağımsız sinema örneği diyebiliriz. İşlediği konu oldukça zengin. Yönetmenin bu zengin nimetten yararlanması "mükemmel " mertebesine çıkarmasa da, oldukça başarılı bir yerde durduğunu söylemek gerek. Aslında Tomboy'ın bizlere tasvip ettiği bir şey var. İnsanlar, olmak istediği cinsiyette olmalıdır. Zaten önünde, sonunda
gerçek cinsel kimliklerini fark edip, değişim rüzgarları tekrar onun için esip, onu değiştirecektir. Endişenin yersizliğine cevap arıyor.Temasal olarak, karşımızda pek de endişelenen bir aile olduğunu söylemek söz konusu bile olamaz. Ve az da olsa birazcık "Yalan söyleme"  konusuna parmak bastığı da bir diğer gerçek. 

Küçük yalanların, karlı dağlarda yuvarlanan küçük bir kar topunun dev bir hale dönüşüp, her yeri yıkması kadar acı bir olaya doğru yöneltmiyor. Aksine, küçüklerin yalanı da," büyüklerin kullanmaktan kaçmadığı "Küçük Beyaz Yalanlar" olarak adını koyabileceğimiz sade, küçük ve zararsız toz pembe yalanlar. Tomboy, izlenip ağızda güzel bir tat bırakan zararsız,sevimli bir yapım. Hatta, eğitici kategorisine bile koyabilirim. Bazı ağır aksak yönleri de yok değildi. Tıpkı, hikayenin dramatize edilmeden anlatması çok hoşuma gitti.Aynı zamanda bir cesaret örneği dramatize kullanılmadan böyle bir konu anlatmak. Drama eksikliği her bakımdan hissediliyor. Biraz çiğ durmuş yapım. Azıcık dram tadıyla çok iyi pişebilirdi. Bu olumsuzluklara rağmen, Tomboy başarısını koruyor. Traji-komik hikayelerini andıran yapısıyla izlenesi, hoş, naif bir Fransız yapımı.

[ B- ]

0 yorum: