Pages

Cuma, Kasım 11, 2011

Sophie Scholl : The Final Days

Sophie Scholl : The Final days, çok bilinen bir öykünün gerçeğe dönüştürülmesini konu alıyor. Kısacası, filmimizin hikayesi biyografik bir tür. Oldum olası biyografileri severim. % 70 civarında sinemada başarılı ile sonuçlanır. Herhalde senaryonun hali hazırda bulunmasından olsa gerek ki, bu kadar başarılı işler çıkabiliyor. Bu son saydığım özelliklere filmlerden biri de “Sophie Scholl” The Final Days yapımı. 2005 yılında Alman sinemasının çıkardığı başarılı işlerden biri olacak ki,(bana göre de gayet iyi bir yapım ) Akademi bağrına basıp, bir Yabancı Dilde En iyi Film Oscar Adaylığı verilmiş. Ayrıca, Julia Jentsch Berlin Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülün aldı. 


Üniversite okuyan gençlerin “Nazi rejimine karşı uyguladıkları bir takım özgür düşüncelerinin sonuçları suçlu olduklarına dair bir çembere alınınca, işler karışıyor. Özgürlük kavramının gerçek olmadığına adeta gözü soka, soka bana göstermiş bir Alman filmidir. Özgür düşünceyi açıklamaya kalkmanın bedelini yüzünüze bir tokat vururcasına, belki de soğuk bir duş tabiri anlatım biçimime doğru bir nitelik kazandırabilir. Gençlerin, bazı zorlamalı düşüncelere karşı kendini görmeksizin, o düşüncelere körü körüne inandırılması bekleniyor.

Hitler veya Eylemci gençlerin haklı olup olmayacağını tartışmayacağım. Her iki kendine göre haklılıkları var. Örneğin, Hitler’in insanları öldürmesi gerçekten acımasızca. Öte yandan, Hitler’e geçmişte tüküren insanoğlu, tek Yahudi devleti İsrail, bu kadar küçük olmasına rağmen çevirdikleri işler ve öldürdükleri Müslümanların hiçte azımsanacak cinsten olmadığı gerçeği de bir yerde yatıyor. Tek söylenmesi gereken ortak bir çözüm bu yapım için.

Ciddi derece, insanın içine kor alevler düşüren bir yapısı yok belki, fakat gerçekten ızgara gibi yakıyor bazı yerlerde yüreğinizi. Tıpkı insanların haksız yere dayak, işkence, idam ve vs. gibi zorlamalı terbiye etme düşüncesi korkunç. Bizim ülkede de bu tür pislikler dönüyor, her neyse. Aldığı Oscar adaylığı ve Kadın oyunculuk konusunda ciddi derece hak etmiş. İzlenmesi gereken bir yapım olup, kendine alkış çaldırmıştır.
[ B+ ]

0 yorum: