Pages

Pazar, Kasım 20, 2011

One Day ( 2011 )

Bir Gün
Dünya da çokça satılan ,  David Nicholls, “One Day (bir gün) aynı adlı romanından uyarlanan başrollerinde Anne Hathaway ve Jim Sturgess paylaşıyorlar. Lone Scherfig  yönetmenliğini üstlenmiş. Geçen yıl An Education yapımıyla beğenileri kazanan yönetmen bu seferde hemen, hemen An Education ( Aşk dersi )  tarzında bir yapım daha sunmuş.Doğrusunu söylemek gerekirse, ben filmi beğenmeyenlerdenim. Daha doğrusu vasat bulanlardanım. Bariz kurgu eksikliğine kurban gitmiş , kurbanlık koyunları andırıyor.
Ortada fol yok ki, yumurta denen kahvaltılık oluşsun. Lone  Scherfig, An Education’la yaptığını tekrar soğuk İngiliz tarzını bırakamamış. Karakterlerin soğuk oluşu – bilinenin üzerine İngiliz filmlerinin soğukluğu buzdolabındaki buzdan farkı yok. Soğuk ülke, soğuk karakterler, soğuk bir yönetmen ve işin komedisi, soğuk  aktör ve aktris … bariz bir hatalar silsilesi.

Romanı okumuş biri olarak, gereğinden fazla basit buldum. Hikaye 1988 yılından başlayıp belli bir süreye doğru gidiyor. Emma ve Dexter arasında yaşananlar o kadar ciddiyetsiz ki, ciddi bir film olacakken senaryoda oluşan boşluklardan hem film, hem de oyuncular nasibini alarak “duvara tosluyorlar. Romanda, Dexter’ın çok yakışıklı olduğu ve Emma’nın ise çok güzel olduğu yazar tarafından mümkün olduğunca  vurgulanıyor. Fakat gördüğümüz üzere Anne ve Jim Bu ikili bu güzel yakışıklı tanımlamasından çok uzakta.En azından bana göre.

Lone Scherfig ,An Education yapımını da pek sevmeyene biri olarak One Day sevdiğimi söyleyemem. Bilindik romantik yapımlardan kendisini ortaya çıkaracak hiçbir fark yaratmıyor. Aksine, zaten etrafı çöplüğe döndüren romantik-dram filmlerin çöplüğüne bir yenisi atılıyor. Çöplük artıyor kısacası. Değinmek istediğim asıl şey, Emma karakterine hayat veren “Anne Hathaway, karakter olarak İngiliz aksanlı İngilizceyi kıvıramamış. Bu kadar basit. Tek artısı olacakken, her zaman mükemmel müziklere imza atan “Rachel Portman"  enfes müziklerini bile doğru kullanamayan bir ekip var. Eğer romanı okumuş biriyseniz, kesinlikle beğenmeyeceksiniz. Yok, eğer okumadıysanız ve tekrar aynı fimleri izlemek hoşunuza gidiyorsa, beğeneceksiniz.

[ B- ]

0 yorum: