Pages

Pazartesi, Kasım 21, 2011

Margin Call ( 2011 )

" Oyunun Sonu "
Bir yatırım bankası, müşterilerine yüksek riskli yatırım araçları satarak milyon dolarlar kazanırken, bu satışları; piyasanın giderek kararsızlaşan durumdan haberdar etmeyerek yapmaktadır. Olayın patlak vereceği gün öncesi; 2 genç broker risk seviyesinin güvenlik bariyerini geçtiğini ve şirketin tüm mal varlığı portföyünün felakete doğru gittiğini fark eder.Durumdan haberdar olan firmanın üst yönetimi acilen gece yarısı toplantısı düzenler ve 2 ana seçenek üzerinde müzakereye başlar. Ya 107 yıllık firmanın Wall Street'in kalanıyla birlikte iflas etmesine göz yumacaklar ya da durumdan ilk haberdar olan kişiler olmalarının avantajını kullanarak firmanın ayakta kalabilme şansının olduğu ancak müşterilerini kazıklayacak bir plan uygulayacaklardır."Margin Call “ Finansal krizin kendini tam olarak belli etmediği, ve şirket çalışanlarının başlarına gelecek bu yatırımlardaki bozuk dalgalanmalardan ne denli bir tepki verdiğini anlatan bir yapım Magrin Call… Filmin en güzel tarafı, her olay size saniye ,saniye aktarılıyor. Demek istediğim, dolaplar dönerken, öte yandan başka dolaplar dönmüyor. Kamera olay üzerine gidildikçe olaylar tekrar dönmeye başlıyor. Kapalı kapılar ardında dönen dolapların hepsi gösteriliyor. Margin Call, sinema eleştirmenleri tarafından çok beğenildi. Üstelik film “ Sundance Film Festivali” kapsamında gösterilen bağımsız bir yapım. Bu yıl "Filmekimi “2011” de sinema salonlarını da sinemaseverler için açtı. Eşi benzeri görülmemiş durumsa, -abartmış olabilirim, fakat pek nadir bir durumdur- "Sundance film festivalinde gösterilen yapımların hiçbirini Türkiye sinema salonlarında görmek imkansıza yakın. Margin Call, sinema salonlarında da boy göstermiş.


Güçlü oyuncu kadrosunu, Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Stanley Tucci , Simon Baker ve Demi Moore oluşturuyor. J.C Chandor, yönetmenliğine bayıldım. Tüm oyunculardan tek ,tek ayırmadan verimli performans almayı beceriyor. Hepsini ayakta alkışlıyoruz, tabii en büyük alkış bunu sağlayan yönetmene gidiyor. Margin Call, gelmekte olan felaketin insanlar üzerindeki etkisini değil, bu sefer şirket çalışanlarının etik kurallar çerçevesinde kendilerine olan vicdan muhasebesiyle yüzleşmekten nasıl kaçındığını da vurguluyor.J. C. Chandor, bu tek yapımla kendisinin mutlaka takip edilmesi gerektiğini adeta bağırıyor. Filmin olay örgüsünün bu kadar iyi olmasının sebebi de, yönetmenin babası, daha önce bu tür işlerde çalışmış biri. Babasının çalışanlarından yeterince yardım aldığını da söylemiş kendisi.40 yıl boyunca bu tür işlerle uğramış birisi, yönetmenimizin babası. Doğrusunu isterseniz, eğer bu türde de olsa babam 60 yılda bu işi yapmış olsa, bu tür bir yapımı kameraya almak, hele ki ,senaryosunu yazmak akıl işi değil. Büyük cesaret örneği gösterilmiş .

Son duyumlardan , eleştirmenler tarafından çok beğenilen yapım, “Oscar sezonu için “ kampanyalara başlamış. Margin Call, altını çizmek istediği diğer önemli konuyu şöyle ifade ediyor. Siyasetten kirli bir şey iş varsa, o da Borsacılık diyor. Bu tür bir bağımsız yapım , "Wall Street" üzerine hem , pek kolay rastlanacak bir durum değil. Bulmuşken saldırmanız,sizin için en doğrusu. Bu sinema şöleninden mahrum kalmak istemeyeceğinizden eminim.

[ B+ ]

4 yorum:

Serdar Durdu dedi ki...

İyiymiş :)

sinema dedi ki...

Teşekkürler, mutlaka izlemek gerek (:

neselihaller dedi ki...

listeme ekliyorum..sayenizde listem giderek kabarıyor...çizgifilm seyretmekten fırsat bulduğum an izleyeceğim....

sinema dedi ki...

:)) Teşekkür ederim :)) Çizgi filmleri de çok seviyorum (: