Pages

Cumartesi, Kasım 26, 2011

The Help ( 2011 )

" Yardımcı "
The Help, Kathryn Stockett’ın çok satan aynı adlı romanından ( Bkz. The help ) uyarlanan ırkçılık konusuna parmak basıyor. The Help, tüm set ekiplerinin söylemlerine göre, bu derece bir ilgi beklemediklerinin, filme karşı olan yoğun ilgiden de şaşırmadan edemeklerini verdikleri röportajlar da dile getirmişler. Boxoffice’i  20 Milyon Dolarla $ 1. tamamlamışlardı. Oscar sezonuna doğru yaklaşırken Viola Davis ve Octavia Spencer  ikilinin büyük oyunu, yapım için Oscar dönemindeki en büyük kozları olduğunu bilmeyen kalmadı. Hatta, Oscar tahminleri yapan Yabancı siteler, Viola Davis’e şimdiden 84. En İyi Kadın Oscar’ını verdikleri dilden dile dolaşıyor.

The Help, Tate Taylor’ın ünlü oyuncu kadrosuyla kotardığı ikinci yapımı. 1960’lı yıllarda yaşanan ırkçılık ayrımına karşı bir takım “insanların” bu zulme dur demesini ve acı-tatlı yaşanan olaylar anlatılıyor. Sinema tarihine şöyle bir göz atarken, The Help tarzı filmlerin neredeyse hepsi “en sevdiğim sinema dönemi” 90 larda çekilmiş, ilgi görmüş yapımlar. Örneklendirirsek; Fried Gren Tomatoes, Mississippi Burning, Since Otar Left . Sadece the scret of life bess” yapımı 2008 yılında çekilmiş bir yapım. The Help, insanın içine dokunan bir yapısı var. Uzun süredir sinemalarda göremediğimiz tür olan “komedi-dram” belki görüpte, The help  kadar tadını damakta bırakma potansiyeli gösteren bir yapımla tanışmadık, henüz. Biraz düşünce filmin gösterdiği başarı çıtasının neden bu kadar yüksek olduğunu çok rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Bu başarı çıtasının sırrı, film insanlara izleyebilecek, onların yüreğine dokunabilecek sevimli –ağlatan bir hikaye sunuyor. Bu durumla başarı olması elbette ki kaçınılmaz oluyor.

Viola Davis ile Octavia Spencer, ikilinin pozitif enerjisi yüksekte olan filmi gökdelene çıkartıyor. Şöyle ki, Davis, filmin geneli olarak dramını oluşturuyor. Dram-komedi türüne sahip olduğunu da düşünürsek, komedi tarafını da Viola Davis’ten aşağı kalmayan performansıyla Spencer, tamamlıyor. Bryce Dallas Howard, 40 yıllık bir zaman dilimi verilse, kötü kalpli ‘Hilly’ profili için düşünmezdim. ‘Cuk’ oturmuş. Güzel performansıyla ışıl, ışıl parlıyor. Jessica Chastain, film için oluşturulan haksızlık duygusu sizi gerdiğinde, en azından samimiyetliğiyle sizlere moral veren bir profil olması  açısından önemli ve neşelendirici.

The help, herkese 7’den ,77’ye herkesin sevebileceği, herkesin kendine dair bir şeylerin bulabileceği sıcacık hikayesiyle değerli bir yerde. Başarısı konusunda son olarak eklemek istediğim, belki de bu kadar başarılı olmasının nedeni “biz sinemaseveler, 90 lı yıllara ait olan sinema dilini, narattor anlatış tarzını ve sıcak hikayelere karşı özlem doluyuz dur, kimbilir.


[ A- ]

▲ Yönetmenlik ve oyunculuklar su gibi, aynı şekilde ezber bozan yapısıyla dram-komedinin çok iyi harmanlandığı hatırı az sayılı yapımlardan.
_____________________________________________

 Emma Stone’un bu kadar lüks ve başarılı bir cast içinde ezildiğini görmek şaşırtıcı değil. Ayrıca, yeteneksizliği + boru gibi sesiyle, kadroya katılmasını oldukça şaşırtıcı !

8 yorum:

Serdar Durdu dedi ki...

Yılın çok konuşulan filmlerinden The Help. bizden de yüksek bir not almayı başarır inşallah :)

sinema dedi ki...

İnşallah diğer izleyicilerden de alır. Okuduğum bazı kritikler abartıldığı ile alakalıydı. Fakat çok beğendim. Sende beğenirsin umarım (:

Serdar Durdu dedi ki...

Umarım :)

My Love Cinema dedi ki...

Bende oyunculukları, görüntü yönetimini ve filmin anlatmak istediklerini çok beğendim yazdıklarına bire bir katılıyorum..

sinema dedi ki...

Kesinlikle :)

Marlon Brando dedi ki...

Bu yıl çok sevdiğim bir film, Dreamworks işi olması ve Spielberg'ün daha önce Color Purple ile bu işe bulaştığını da hatırlatmak gerek.

Emma Stone yorumuna zerre katılmıyorum bu arada :)

kunfuu dedi ki...

Yılın en iyi filmlerinden. Viola Davis'e Oscar verilmezse ayıp olacak.

sinema dedi ki...

Viola Davis cidden Oscarı hak etti...Meryl Streep'e Oscarı verilerse tükürecem.