Pages

Perşembe, Kasım 24, 2011

Fish Tank ( 2009 )

" Akvaryum "
"Küçük balık ölünceye dek büyük balık olmayı ümit eder" Fish Tank, daha evvel senaryo açısından, kullanılan "Dogma" akımının yansımalarını sunan hareketli kamera olsun, her şey azcık şundan, birazcık da bundan oluşan "gerçekçi" bir yapım.Cannes Film festivalinde iki dalda yarışmış. Büyük Jüri ödülünü, Thirst ( Chan-wook Park'ın kore filmi) ile paylaşmışlar. Diğer adaylık, Altın Palmiye için yarışmış. 2010'da BAFTA ödüllerinde En İyi İngiliz Filmi" ödülü dahil 16 ödüllü ve 22 adaylığı olan film.
Fish tank, üst satırlarda yazdığımı yinelemek ve yeni bir şey eklemek için tekrar yazıyorum. Her yerden bölük-pörçük ele alınmış senaryo da olsa, kendisini izlettirmesini biliyor. İşi kıvırmış anlayacağınız.Fish Tank, İngiliz alt tabak ( fakir ) kesimlerinin duygularını yansıtmaya çalışıyor. Fakir kesimde yaşayan insanların ne kadar zorluk çektiğini, nasıl yaşadıklarını ve monoton hayatın pençesine takılıp kurtulamadıklarının örneği.

Karakterler hayatın içinden. .En büyük kozlarından biri bu. Elindeki kozu yönetmen artılarla doldurmayı başarabilmiş. Yalnızlık, rutin hayat, evde oturan ve kıçını yerden kaldırmayan, içki içen ve eve erkek arkadaş atan, kızlarıyla küfürlü sohbet etmekten utanmayan bir anne. Anasına bak, kızına lafının cuk diye oturduğu durumlardan. Ken Loach, Mike Leigh yapımlarının iyi bir kopyası gibi duruyor. Leigh'in kötü karakterleri, kötü,varoşçu,ingiliz ailelerini bir o kadar anımsatıyor bizlere. Varoşların hayatının iğrençliğini anlatmak gibi kolaylığa kaçmıyor. Varoşların içsel güdülerini  incelemeyi tercih ediyor. Giderek güçlenen bir yapım izliyoruz.

Katie Jarvis'in daha önce hiç bir oyunculuk adına bir projede bulunmaması oldukça etkileyici. Metroda erkek arkadaşıyla kavga ederken yapımcılar tarafından keşfedilip "Mia" karakter için  seçilen kız,terence yuvarlanmış kapağını bulunmuş "budur demek. Fish Tank ne alaka peki ? Neden "Akvaryum" gibi bir sürü soru duydum. İnsanların filmlerden anlamak çıkarmasını temenni ederek, açıklıyorum neden Akvaryum olduğunu". Siz insanlar hiç bir balık olarak düşündüğünüz mü kendinizi ? Ya da bir balık gibi küçük bir akvaryumda yaşamış gibi. Kapanı kısılmış küçük bir yerde hayatını sürdüren zavallı balıkları, sevip- sevemedikleri ile aynı ortamda kalmaya mecburlar. Burada da, karakterlerin yaşadıkları yerin, yaşadıkların olay örgüsü ve monotonluklar tıpkı, akvaryumda yaşamış balıklar gibi olduğunu anlatmaya çalışıyor. Dünya bana dar diye insanlar, akvaryumda yaşayan zavallı balıklar ne yapsın peki? Fish Tank karakterleri, hepsi bir akvaryumda yaşayan insanlar gibi. Etkileşimleri de, pozitiflikleri de mecburen birbirini etkiliyor.Güçlü bir İngiliz filmi izlemek için iyi bir seçim.

[ B+ ]

3 yorum:

Serdar Durdu dedi ki...

Bir kaç gün önce 3 arkadaş önerdi Fish Tank'ı. Şimdi 4'e çıktı öneri sayısı :)

sinema dedi ki...

O zaman sana tavsiyem, tavsiyeler 100 falan çıkmadan izlemen. Çünkü gerçekten izlenmeyi hak ediyor. Ayrıca bahsettiğin olayda hoş bir tesadüf olmuş.(:

Serdar Durdu dedi ki...

piyasayı bir araştırayım bakalım bulabilecekmiyim :)