Pages

Pazar, Kasım 06, 2011

Drei ( 2011 )


 Drei, Three, Üç, üç farklı anlamda yazdım ismini.Drei, bir Tom Tykwer  Alman sinemasının usta az ve öz yönetmenlerinden olduğunu belirtmek gerek.The Princess and the warrior, Run Lola Run, Parfume :The Story of a Muderer ,Paris, Je T’aime , ve son Heaven , olarak çok beğendiğim zengin bir filmografiye sahip kendileri. Ne yazık ki, aynı güze ve süslü cümleleri Drei / Üç “ yapımı içinde kullanmayı çok isterdim. Fakat, Tom Tykwer’ın bu zengin filmografisinden en zayıf halkalardan biri “Drei”

İşlediği konu olarak olsun, yaptığı “işlerden dolayı” olsun ciddi anlamda beğenebileceğim bir yapım olacakken, başarısız olması gayet üzücü, hem de Tom Tykwer elinden çıkması daha da üzücü bir durum. İki insanın bir diğer cinse ilgi duyması. Bunlardan biri kadın diğeri erkek, ilgi duydukları cins de “erkek” ve bu ilgi duyanların birbirlerinden habersiz aynı kişiye ilgi duyduğunu bilmeksizin seviyor. Hem de yine habersiz olarak “ilgi duyanların “karı-koca” olduğunu düşünürsek dumur olmamak cidden güç.


Tom Tykwer “ kurduğu denklem iki erkek + Bir kadın = Üçlem ilişki bunalımı ,sorulan denklemin cevabı oluyor. Alman insanın soğuk ciddi derece filmin etkileyici olmasından ziyade, fiyasko sonuç çıkma konusunda epeyce sebep olmuş. Yaratılan ilişki son derece tuhaf zaten. Tom Tykwer, sanırız çorbaya tuz atan insanları hatırlattı bize, dramı eksik olduğundan, ya da daha doğrusu dram değildi, duygu eksikliği var. Bildiğimiz “odun” tabirine sözlükte kendine yer edinebilecek.

Modern dünya ilişkisi savunan bir yapım olduğundan kuşkumuz duymadığımız kesin. İşin ciddiyet boyutu biraz hava da,askıda kalmış. Beğendiğim noktalarda var elbette, mesela karakter tanımlamaları ciddi seviyede iyi. Tom amca, bu sefer olmamış diyorum. Tuhaf olansa, Warner Bross gibi bir şirketin böyle bir yapıma nasıl destek çıktığını anlamak en zor olanı. Bağımsız sinema manyağı olarak olmamışlık hissi her yerinden fışkırıyor.

[ C ]

0 yorum: