Pages

Çarşamba, Kasım 02, 2011

Beginners - ( 2011 ) : Eşcinsel Baba ve Oğul İlişkisi

Beginners, uzun süredir izlemek için can attığım bağımsız sinema semalarından fırlamış, “riskli konusuyla” dün itibariyle izlemiş bulunmaktayım. Peki neden bu kadar merak ettim? Sebep şu, hem bağımsız sinema hem Christopher Plummer ve Melanie Laurent “ gibi çok sevdiğin oyuncunun yer alması. Tek sebep bu değil elbette, diğerine gelirsek, Oscar için adı sık ,sık geçti adaylıklarda.

Eşcinsel bir babanın, 75 yaşına vardıktan sonra, oğluna eşcinselim itirafından sonra gerçekleşen olayları konu ediniyor. Başrollerde, Christopher Plummer, Evan McGregor ve Melanie Laurent üstleniyor. Amerikan bağımsız sinemasının ne kadar çok gelişmesini istediğimizi bir biz sanatsever sinemacılar ,bir de Allah bilir. Her neyse, kalkıpta bundan dert yanmayana gereği duymuyorum. Sadece şunu demek yeterli. Sağ kalanlar varsa , oda bizimdir” herhalde. Film, ciddi anlamda ne sistem eleştirisi, ne de bir mesaj verme kaygısı var. (belki varsa oda eşcinselleri anlayabilme empatisi olabilir) Bildiğimiz baba-oğul ilişkisi üzerine “ çok iyi olmamakla beraber” aynı zamanda şeker yutmuş çocuk gibi de yer,yer güldürüyor, hüzünlendiriyor. Dram-komedi karışımı dedikleri bu olsa gerek. Yaşananlar Trajikomik olmamasına rağmen, öyle bir hava sezdirdiği de apaçık.


Beginners’ı şöyle açıklamak doğru olacaktır; diyelim ki, bir lokantada yemek yemeye gittik. Yemeğimiz biftek . Gelen bifteğe baktınız ve görünüş mükemmel diyebiliriz. İyi pişmiş, ne çok ne az (ama görünüşte) siz kendinize daha fazla hakim olamıyorsunuz. Sebebi ise şehvetle gel beni ye diye kuzu,kuzu yatan “ harika biftek (sözde) Çatalı batırdınız her şey harika buraya kadar, bifteği iki böldünüz, sorun burada kendini ele veriyor. Tıpkı hayallerinizi bölmüş gibi hayalkırıklığı sarıyor sizi. Bir de ne göresiniz içi pişmemiş, çiğ kalmış ,köfte diye geçinen çiğ et. Bu şekilde “Beginners” anlatabiliyoruz.

Christopher Plummer’ın performansı içinse, ciddi anlamada ahım şahım bir üst düzey yetenek göremedim. Sadece, gelişi güzel oynanmış bir oyunculuk performansı ortada olan. Oscar şansı zor olan Plummer, adaylılığının da çok güçlü olmadığını söylemek zorundayım. Yine de, akademi üyelerinin “ Cinsel karmaşa içinde yaşayan” karakterleri elinin tersiyle ittiğine şahit olmadık. Kim bilir, her şeyin bir ilki vardır. Bu ilk olabilir.
[ B ]

0 yorum: