Pages

Salı, Kasım 08, 2011

Another Earth ( 2011 )

Türkçe adıyla “Öteki Dünya, “Another Earth” gerçekten yaşanması gereken deneyim filmleri vardır, izlemek gerek dediğimi güzel ve insanı iç huzura kavuşturan, içimizde birikmiş kiri, pası vs. tüm ruh temizliğini sağlıyor. Geçen yıl “ Dünyanın en büyük ve en önemli bağımsız sinema festivali olarak kabul edilen “Sundance Film Festivali gibi önemli bir yerden “Jüri Özel Ödülü: En Özgün Yapım ve Alfred P. Sloan Ödülü “ önemli ödülleri evine götürmeyi başarmıştı film. Bende Sundance ve bu tür diğer ödül törenlerinin sıkı takipçisi olarak (Daha doğrusu, festival günlükleri nerede ise bende orada olmaya çalışıyorum ) bu ödüllü filmi kaçırmayı göze alamadım.


Another Earth, vicdan muhasebesi yapan genç bir kızın ve ardından Sci-fi (bilim- kurgu) tadını harmanladığı tuhaf gizemli, sakin ve “alı götürür seni uzak diyarlara” adını verebileceğim bir bağımsız sinema örneği.Bazı yönetmenlerin yaptığı gibi, içinde küçük küçük hikayecikler barındırıyor. Tabii abartmayarak, sadece iki 3 hikayeden oluşuyor. Bu üç hikaye de kendi içinde birbirine bağlı.
Senaryo işleme konusunda, ciddi derece yönetmen by kardeşimize bir teşekkür yollamak istiyorum. Elindeki hazinen farkına varıp, böyle soğuk ama aynı zamanda, iç ısıtıcı hikayesiyle başarılı bir şekilde bütün oluşturduğu kompozisyon tek kelimeyle bütünleştirici ve bağdaştırıcı etkisiyle sarıp sarmalıyor. Yaşadığımız dünyada, aynı şekilde ayın yanına başka bir dünya gezegenin ortaya çıkıyor.

Bu bana, bu yılın Cannes’de açılış yapan” Lars Von Trier’ın “Melancholia”sını bolca hatırlattı. İtiraf etmem gerekir ki, bu yapımın işleniş ve sinematografi açısından daha zengin ve daha doyurucu olduğunu düşünüyorum. İnsanların görünen filmin adı gibi “Öteki Dünya’da bir başka kişinin yansıması olduğunun fikri ortaya atılıyor. Kısaca bizden biri daha var. Kafası karışmış bir yönetmen izlenimi veren, bu yapım, aslında finalde bizlere öyle bir ders veriyor ki, ters köşe yemiş kaleciden farkımız kalmıyor.
Son zamanlarda, ciddi anlamda ruh temizliğine ihtiyaç varsa,kesinlikle gözüm kapalı bu filmin ardından banyo yapmış gibi bir hisle uyanabilirsiniz.

[ B+ ]

0 yorum: