Pages

Çarşamba, Kasım 09, 2011

84. Oscar'da ,Oscar'a Koşan Aktrisler...
Viola Davis

Bu yıl, Davis’ın ‘the Help’ yapımıyla aday olması bekleniyor. Hatta adaylığı bırakın, resmen yabancı sitelerde büyük eleştirmenler “Viola Davis üzerine banko aday olarak oynanmış, fix Oscar'ı kucaklayacak gibi iddialı görüyoruz. Elbette, Davis mükemmel bir oyuncu. The Doubt filmiyle ,tek sahneyle bile kadın Oscarcığa aday oldu, daha ne olsun. Ayrıca, ilk Oscar alan “siyahi kadının “Hale Berry” olması bu Viola Davis’e yapılmış en büyük haksızlıklardan biri olduğunu düşünüyorum. Umarım okuyanlarda katılıyorsunuzdur. Her neyse, bende bu yıl banko aday ve Oscar'ı Viola’nın kucaklayacağına inanıyorum, tek engel “Glenn Close’ın 5 kez aday olup, sıfır çekmesi sorunu onu alt edebilir.

 
 Glenn Close
Bu yıl, Viola Davis, karşısında onu alt edebilecek tek rakibin  Glenn Close ihtimali olduğunu düşünüyorum açıkçası. Glenn Close’un söylediklerimi tekrar edeyim. 5 kez aday olup, 0 çekmesi ve Akademinin artık kendisine bir özür borcu veya affettirme durumu söz konusu neden olması. Korkutanda bu açıkçası. Zira, kendisinin oynadığı karakter, Albert Nobbs, cinsel bunalım içinde olan bir karakter ve her seferinde akademinin bu tür karakteleri ne kadar sevdiğini biliyoruz. Sorun bu !


Meryl Streep
Artık ne desem ki bu rezilliğe. 16 kez aday olmuş bir kadının sadece 1 kez Oscar alması gerçekten inanılır gibi değil. Ki, Hillary Swank’ın bile iki Oscar’ı varken, bu kadının bu kadar harcanması ayıptır, günahtır, yazıktır diyorum! Ciddi anlamda,akademi artık kendisini ya aday etmeyi bırakmalı, ya da adaylık verildiğinde 2.Oscar’ı eline tutuşturulmalı. Çünkü son kaç yıldır baktığımızda Streep ,doğru dürüst Oscar iddiası olmayan bir işte rastlamadık kendisine. Kendisi de 2.Oscar’ını almak istiyor sanırız. Bu yıl aday olacağından bile şüpheliyim desem,abartmış olmam sanırım. Çünkü ,The Iron Lady, teknik ekip o kadar acemi ki, sanırsam ilk projeleri. Birkaç yerden de duyduğuma göre kötü yorumlar yapıldı proje hakkında. Bilemiyorum artık, tek diyebileceğim Streep aday olursa bile, Oscar’ın yine birilerine gittiğini göreceğinden hiç şüphemiz yok !Elizabeth Olsen
Adaylığı, Martha Marcy May Merlene ile beklenen bir aktris. Bu kızı nereden tanıyor olabileceğimiz ihtimaline bakarken, sanırsam aptal Olsen ikizleri desem yeterli olacaktır. Olsen ikizlerinin pek bilinmeyen kardeşleri Elizabeth Olsen. MMMM’de performansı ciddi anlamda Oscar adayı olabileceği konusunda kulaklarımıza haberler geldi. Bu senenin Jennifer Lawrance’sı diyebiliriz. Zira oynadığı film “Winter’s Bone ‘a çok benzediğini de duyduk. Performansı Lawrance’ın kadar başarılı olduğunu da. Düzgün bir kampanya ile neden olmasın,  olsun diyorum. Genç yeteneklerin önünü açmak gerekir diyorum ve inş. Aday olur ümidiyle baş başa bırakıyorum.Ayrıca Tilda Swinton ‘ın performansı da aday olmaya müsait gibi.Rooney Mara
The Girl with the dragon tatto , David Fincher’ın  üçlemesinin ilk filmi. Filmin ne denli başarılı olacağı konusunda şüphelerimiz olsa, sanırım  Fincher yapmışsa vardır bir sebebi diyoruz. Rooney Mara, tanınan oyuncu Kate Mara’ın kız kardeşi oluyor kendisi. İlk olarak  The Scocial Network, yine bir bir Fincher filminde gördük, ardından iğrenç bir rimeyk olan “Elm Sokağında Kabus” yapımıyla başrolde idi. Fincher’a neden Rooney Mara seçtiniz bu rol için. Kendisi bana eğer gerekiyorsa, saçlarımı da kazıtırım rol için ‘ dediğinde, kendisinin bu rolü almak için ne kadar hevesli olduğunu gördüm, demeseydi. Bu yüzden güçlü bir performansı bekliyoruz bu kızdan.Oscar vakti geldiğinde, bakalım Fincher’ı etkilediği sözleriyle biz seyircileri de rol yeteneğiyle etkileyebilecek mi, merak konusu.Michelle Williams
İşte geldik, sarışın ördek suratlı Heat Ledger’ın karısı. Geçen yıl ‘Blue Valantine’ gibi rezalet bir performansla aday olan Williams, bu yılda çakma Marilyn Monroe” rolü ile aday almayı bekliyor. Fakat, eleştirmenlerin yazdıkları çizdikleri şeyler herkesi ikiye böldü. Bir yandan harika bir performans denildi, öte yandan da, Michelle Williams’ın saçmaladığı, Marilyn Monroe , kendisine olan has aksanını bile becerememiş denildi. Tabii, eleştirmenlerin bu yönde olması kendisi için kötü. Akademi ne kadar beğenir bilemeyiz tabii. Ama filmin HBO tv ayarında bir olduğu sonucuna çoktan varıldı bile. Böyle düşünülmesi iyi değil. Tehlikede.


Not:  Charlize Theron’un Young Adult yapımı fragmanı gördükten sonra, Theron’ın o komik performansıyla aday olması biraz zor, hatta çok zor olduğunu düşünüyorum. Keira Knightley ise, abartıya kaçmış performansının yanında, deli oynamaya çalışırken, deli olmuş gibi yorumlarda okudum. Gerçi, akademinin abartılı performansları ne kadar da sevdiklerine de  şahit olduk .


Kesin Aday olur : Gleen Cloose (Albert Nobbs),  Viola Davis (The Help).

Aday olmaya yakınlar : Elizabeth Olsen (Martha Marcy May Merlene ),  Meryl Streep (The Iron Lady ), Rooney Mara (The Gilr with the dragon tatto ), Michelle Williams ( My with week Marilyn )

Belki : Charlize Theron (Young Adult ), Keira Knightley ( A Dangerous Method ), Tilda Swinton ( The We need to talk about Kevin )

Uzak İhtimal : Emma Stone ( The help )

0 yorum: