Pages

Cumartesi, Kasım 05, 2011

84. Oscar'da ,Oscar'a Koşan Aktörler...Oscar!a koşan adaylar daha belli olmadı, fakat gün geçtikçe her şey netleşeceğine daha da belirsizleşiyor bu yıl. Sürprizlere gebe bir yıldayız Oscar için. Bazı filmlerin viyona girmesi, bazılarınınsa görücüye çıkmaması yüzünden filmleri gösterime girenlerin hemen ilk 5’e alınması çok doğal, bir o kadar da saçma.Her neyse, bakalım kimler varmış.
George Clooney
Bu yılın sanırım en bariz ve kesinleşen adayı Clooney olmalı. Film gösteriye çıktığından beri övgü üstüne övgü almasına karşın, İMDB puanı gün geçtikçe düşüyor. Sanırız,diğer filmlerin henüz gösterimi yapılmadığından The Descendants “ fazla abartılıyor. Clooney için kariyerinin en iyi performansı denilse de, fragmanda bir halt göremedik, filmde de göremeyeceğiz. Eleştirmenler şimdiden ilk beş’e aldı Clooney, adaylık kesin gibi,fakat bu işler belli olmaz diyorum yine de.
                                                                                                   Brad Pitt
Moneyball’la Oscar ağına takılmayı bekleyen Pitt, filmin çok beğenildiği ve eleştirmenlerden tam not aldığını da belirtelim. Lakin, izleyicilere göre ortalama bir film olup, ayrıca Brad Pitt için bu kadar Oscar adaylığı bahsi geçmesinden sonra,izleyenlerin yorumu” Pitt,Oscar adaylığı alacak bir performans göstermiyor.Ortalama gibi şeyler yazıldı.Henüz belli olduğunu sanmıyorum adaylığının, olursa da filmin gösterdiği başarısından yararlanıp ilk 5’de yerini alıe.Matt Damon
Henüz filmi “We Bought A Zoo” gösterime girmediğinden performansın ne denli başarılı olduğuysa bilinmiyor. Fakat Eğer Cameron Crowe’nin başarılı bir yönetmen olup,Matt’in ise zaten sürekli başarılı bir oyuncu olduğunu sayarsak, ek olarak Cameron Crowe oyunculuklardan sürekli iyi oyun alabilen yetenekli bir yönetmen olduğunu var sayarsak ve de Yılbaşı döneminde, tam Oscar döneminde vizyona girdiğini ,eğer akademi de filmi beğenirse, Matt Damon hiç zorlanmadan “5 içinde yerini rahatlıkla alacaktır.

Jean Dujardin
Jean Dujardin, Cannes ‘da en iyi erkek oyuncu ödlünü almıştı The Artist filmiyle. Geçen yıl Cannes ve Oscar aynı fikirdeydi “Javier Bardem “ konusunda.Bu yıl da olur gibi. Neden mi, film çok beğenildi eleştirmenlerce ve bu oyuncuyu diğer en iyilerine sokar diye tahmin ediyorum. Sessiz döneme bir saygı duruşu olarak düşünürsek akademi hem filmi hem de Dujardin’i kucaklayabilir.

Leonardo Dicaprio
Bu yıl  Leo, Clint Eastwood ile çalışıyor. Bakalım. Clint her zaman oyunculardan tam başarılı performans alır.Ama karşımızdaki oyuncunun Leonardo gibi yeteneksiz bir baby-face olduğunu düşürsek zor. Çünkü, fragman yayımlandığından beri film güç kaybediyor.Kaybetmeye devam da ediyor. Filmin Premiere’i yakın tarihte bir festivalde gösterilecek, o zaman neler olacaığını göreceğiz. Fakat eşcinsel temalı filmlerin kahramanlarının akademi tarafından ne kadar sevildiğini bildiğimiz için, sanırız Leo adaylığa yakın gibi, ama yeteneksizliği başına iş açabilir.


Gary Oldman
Tinker,Tailor Soldier Spy, filmiyle adaylığa hazırlanıyor.Oldman şuana dek başarılı performanslar gösterse de, akademi tarafından hep görmezden gelindi.Adaylığının olmaması ilginç,kim bilir bu yıl ilk adaylığını alabilir gibi geliyor bizlere.Filmin açılışı festivallerde yapılmıştı ve oldukça beğenilmişti .Bu da Gary oldman için bir şans doğuyor.

Kesin Aday olur : George Clooney, Jean Dujardin

Aday Olmaya En yakınlar : Matt Damon (We bouhgt A Zoo), Leonardo Dicaprio (J.Edgar), Brad Pitt (Moneyball) , Gary Oldman (Tinker Tailor, Soldier Spy )

Belki : Ryan Gosling (Ides of march), Michael Fassbender (shame), Woody Harrelson (The Rampart )

Uzak İhtimaller : Paul Giamatti, (Win Win)

0 yorum: