Pages

Cumartesi, Ekim 01, 2011

Türkiye’nin Oscar Adayı Belirlendi: Bir Zamanlar Anadolu’da

Tahmin edildiği ve olması gerektiği gibi Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Bir Zamanlar Anadolu’da Türkiye’nin Oscar adayı olarak belirlendi.
Türkiye Oscar aday adayı olarak belirlenen yedi film arasından (bakınız) seçilen film, böylece Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar aday adayı olmuş oluyor.
26 Şubatta gerçekleşecek Oscar Ödüllerinde, diğer ülkelerin filmleri arasından sıyrılıp son elemeye kalmasını bizim de arzuladığımız filmin Oscar sürecini yakından takip edeceğiz.


Bu karara neden hiç şaşırmadım acaba.Sanırım, NBC" Cannes Film Festivalinde "Büyük Jüri Ödülü" almasından kaynaklanıyor.Ama bizim ülkemizin ne kadar dikkatsiz olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.Akademi bu tür filmlere asla yer vermiyor.Hele sanatsal ya da diğer adla festival filmlerinin işi yok.Bu tür filmler "Canneséda rağabet görüyor.Tıpkı "Bkz.Üç Maymun'da çok beğenilmiş ve Cannes'da ödül almıştı.Ama finallere kalamamıştı.Sanırım yine aynı tablo oluşacak gibi,fakat bu "Akademin geçen yıl ki "Dogtooth" gibi filmi aday etme şoku da vardı.Belki bu sefer şans kapıya uğrar ya da üyelerin başına saksın düşerde ilk 5'e kalırız,öyle umuyoruz...

0 yorum: