Pages

Perşembe, Ekim 27, 2011

Oscar!a Doğru sürüklenirken - Part 2 - Devam

We Bought A Zoo
Benjamin Mee'nin gerçek biyografisinden uyarlanan bir biyografi ve Cameron Crowe filmi. Crowe kaç yıldır doğru dürüst film yapmıyor. En son Elizabethtown " yapmı ile hayranlarını hayal kırıklığına uğratmıştı. Ve bizi öylece terk etmişti. Evet bu yıl ki filmi "Bir hayvanat Bahçesi Satın Aldık" türkçe adıyla. Fragman yayımlanır yayımlanmaz merakla izledim. Ciddi anlamada çok fazla beğendiğimi itiraf etmeliyim. The Descendants " uyduruğuna benzer yönleri olsa da harika duruyor şimdilik. Matt Damon'ın için Oscar yarışında adı epey geçti, fakat son zamanlarda vizyona giren filmlerle beraber aralarında kayboldu. Christmast ( yılbaşı) döneminde vizyona gireceğinden hem film,hem yönetmen, hem aktör hemde uyarlama senaryo dallarında adaylıklar bekliyoruz.Matt ve film parlayacaktır Yılbaşında ve oscar a epey avantajlı bir zamanda giriyor.

The Help
Bu filmi ilk gördüğüm andan beri, resimleri ve fragmanı bana " muhtemelen ikinci bir "Tomates Fried Green " Kızarmış Yeşil Domatesler" tadında bir film yıllar sonrada olsa geliyorum diyor bana. We Bought A Zoo ile beraber yılın en merak ettiğim filmlerinden. Başrollerde Viola Davis ve Octavia Spencer için oscar adaylığı söz konusu. Boxoffice oldukça yüksek bir rakamla ayrılan ve eleştirmenlerden tam not çalan film oldukça iddialı. Umarım kızarmış yeşil Domatesler tadında olur da, bende şöyle koltuğuma yayılıp dostlukları güzelce izlerim diyorum.Şunu da unutmamak gerek. Hem ve yönetmende adaylıklar için oldukça iddialı.

The Artist
Jean Dujardin, Cannes'da en iyi erkek oyuncu ödülünü kucaklamıştı. Sanırız bunu en iyi erkek oscar yarışında da sürdürecektir gibi. Hatt şimdiden " en iyi film oscarını" The Artist alacağına dair oldukça iddialı ve gelişigüzel söylemeler de bulunmuyor değil. Bakalım diyorum. En iyi film yönetmen,sanat yönetimi , kadın ver erkek oyuncusu, görüntü yönetmenliği vs. kategorilerde en iddialı gördüğümüz filmlerden şuanda.

J. Edgar
Clint Eastwood tekrar iş başında. Bu sefer ünlü J.Edgar Hoover'ın biyografisi ile karşımızda.Başrol içinse ,benim sevmediğim ve sevemediğim yeteneksiz antipatik aktör " Leonardo Dicaprio yer alıyor. Ayrıca "Judi Dench,Naomi Watts" da kendisine eşlik edecekler arasında şuanlık için. Film fragmandan sonra oldukça kötü eleştiriler aldı. Dicaprio yine tek-düze bir oyunculuk yok. Sanırım yapılan makyajdan dolayı aday olacak. Umarım ki olmaz ama :) Yönetmen, film,erkek oyuncu ve yardımcı kadın oyuncu dallarında kendini gösterebilir. Akademi'nin eşcinsel filmleri ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Bu sefer bakalım tekrar göğüsleyecek mi, yoksa buna bir son mu verecek ?.

Tinker Tailor Soldier Spy
F
ilmin çok başarılı olacağına inanmasamda gerçekten tuhaf bir yapıma benziyor. Hatta filmin çekimlerinin bazıları İStanbul da gerçekleştirilmiş. Ama bundan haberimiz bile yoktu doğrusu. Olan varsa söylesin. Her neyse Gary Oldman oldukça iddialı bir rolde geliyor. Fragmana bakarak söylüyorum gerçekten adaylık kesin gibi. Tan bilemiyorum artık, fakat iyi olduğu kesin. Filmde iyi olur gibi. anacak ne iyi film kategorisinden olacağını pek zannetmiyorum açıkçası. Olursa da iyi olur. Yönetmenliğini çok ama çok sevdiğim "Thomas Alfredson " 2008 yapımı "Let the right one in" ile harikalar yaratmıştı. Umuyoruz ki bu filmle başarına başarı katar.

Young Adult
Jason Reitman, son yılların atak yapan az yönetmenlerinden diyebiliriz. Bu seferki hamlesi "Young Aldut" Başrollerini Charlize Theron " oynadığı film. Geçen yıl ki Up in the air vakası fena değildi doğrusu. Fakat oyunculuklarla alınan adaylıklarsa hak edilmemiş türdendi doğrusu. Anna Kendrick dışında Clooney ve Farmiga gerçekten vasattı. Daha önce çalıştığı " Juno senaristi  "Diaoblo Cody" young aldut için tekrar kolları sıvamış. Ne kadar iyi bir yapım çıkar şüpheli olsa da Reitman sevdiğim yönetmenlerden. Charlize Theron için adaylık söz konusu idi, fakat fragmandan sonra hepsinin sadece laftan ibaret olmadığına anladık .Film tek diyebileceğim en iyi özgün senaryo dalında dikkat çekebilir. Gerisi fos bence.

0 yorum: