Pages

Salı, Ekim 25, 2011

Noviembre / Kasım

Noviembre  / Kasım ,bu yapımla İspanyol sinemasının neden bu kadar sevdiğim,saydığımı,daha doğrusu önem verdiğimi anlamış oldum. Tıpkı şiirsel gibi bir anlatıma sahip. Gözlerinizi kapatın.Filmin verdiği muhteşem duyguya,hisse,ahenge önem vererek izleyin. Verdiği tat inanılmaz, tartışılmayacak seviyede güzel, hoş. İspanyolların dramları her zaman etkilemiştir. Tabii, Pedro Almodovar 'ın sineması sayesinde İspanyollara ısındığımı da söylemem gerek. İşte Noviembre vs. izlediğim İsanyol sinemasına ait filmler, sinemanın İspanya adına ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı adeta benim için.

Noviembre, Tiyatro okulunu okuyup, okuldan ayrılan bir gencin ve grubunun başından geçenleri anlatıyor. Fakat bu yolda gözlediğim kadarıyla , yapımda "Duygu sömürüsünün" esamesi bile okunduğunu söylemek yalan ve ayıba kaçar. Herşey olduğu gibi. İnsanların para karşılığı olmadan da bir şeyleri yapabileceğini, insanları sevindirmenin, iyilik yapmanın paraya bağlı olmadığını gösteriyor.

Diyeceğimiz o ki, tam bir "kapitalizm" düşmanı bir yapım, deva yapım var. Kapitalist düşmanınlığını çıkış noktası para olduğunu vurguluyor,biliyoruz da. İşte "Kapitalizm düşüncesinin köküne kibrit suyu döküyor film. Ve finalde hiç acımadan da kibriti gözü kırpmadan çakıyor benzinliğin üstüne yönetmen ve film.Hikayenin inandırıcılığı açısında da olsa gerek.Bu olayın gerçek kahraman(ları) , belgesel şeklinde arka planda belli bir süre belli bir aralıkla olayı anlatıyorlar.Gerçeklik açısından büyük bir katkı sağlıyor. Hem de duyguyu seyirciye iyi aktarmak için güzel bir yola başvurulmuş.

Noviembre,izleyipte beğenmemek çok zor.Tıpkı, Atları da Vururlar / They Shoot Horses, Don' They? ,tarzında kapitalist düşüncenin kökünü kurutuyor.Çok benzettim her iki yapımı. Özellikle finaller o kadar benzer ki, They Shoot Horses Don't They ? başyapıtı tarzında bir yapım izlediğim için mutluyum.

SANAT, İÇİNDE GELECEGİ BARINDIRAN BİR SİLAHTIR.!!!

[ A- ]

0 yorum: