Pages

Pazartesi, Ekim 31, 2011

Kısa kısa yorumlara Tam Gaz devam...Part - 2


Une Separation ( Bir ayrılık ) - 2010

Bu yılın bomba banko “güzel filmler “ listesine gözümü kırpmadan eklediğim mükemmel bir taş yapıt olarak ilan ediyorum. İran sinemasının ne ara bu kadar çok kendini geliştirdiğini, bu kadar güzel yapıtlar çıkardığını anlamak zor olmasa gerek (bazılarına tabii) eğer İran sineması takipçisi değilseniz bile, en azından bu “taş yapıt” adlı lakabı koyduğum film “ tek kelimeyle “ harikulade filmi gözden kaçırmayın. 2010 Berlin Altın Ayı: En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (bütün kadro), En İyi Erkek Oyuncu (bütün kadro). İşlediği konu olsun, senaryo olsun dört dörtlük bir seyirlik. Yönetmende oyuncular kadar hakkını vererek işini yapmış. İşleyiş bakımından asla daraltmayan, meraklandırıcı unsur sayesinde sizi finaline kadar rahatça taşıyor. Finalde de vurucu darbeyi vurmayı ihmal etmiyor. Bu film kaçmaz ! Filmlendik tarafından tescilli. Yıl sonu geldiğinde herkesin “” yılın en iyi 10 “ film top 10’una katacağı bir yapıt.

Bir Zamanlar Anadolu’da -2011
Sıradaki yapıt “ Türkiye’nin “ Hindistan cevizi kabuğu kadar sağlam” NBC” /Nuri Bilge Ceylan) filmi. NBC sinemasını çok severim. Her ne kadar bizim ülkede fazla sevilmese, bazı kesim tatrafından “ beş para etmez” lakabı yapıştırılsa da aksini düşünüyorum. Huzur veriyor, dinlendiriyor. Ayrıca NBC’nin “ fotoğrafçılık mesleğinin filmdeki güzel karelerde yakalamak yaşanması zor bir haz. Film, Bir zamanlar Anadolu’da ciddi anlamda, çok hoş bir yapım. Konunun klişe olmasına bakmayınız, işleyiş yönünden o kadar farklı başlıyor ki, senaryonun klişe azizliğini hemencecik unuturu veriyor sizlere. Gece çekimlerindeki zorluğu bilmemek imkansız. Çok başarılı. Burçak tarlaların rüzgarda bir güzel dans edişleri olsun, her şeyi mükemmel gösteren görüntü yönetmenliği olsun. Kullanılan coğrafyanın mükemmel bir şekilde yansıtılması olsun gerçekten iyi…Bazı ciddiyetsizlikleri algılasam da , o kadar kusur kadı kızında da olur diyerek atlıyorum.Cannes’da büyük jüri ödülü hak ederek aldığını gösterdi. Hatta ,Dardenne kardeşlerin “Bisikletli Çocuk filmiyle “ ödülün paylaştırılması “ Bir Zamanlar Anadolu’da” ya haksızlık olmuş. Vurucu finalle oldukça şaşırtıyor film.

Cowboys & Aliens - 2011
Şuan itibariyle “2011 listesi” hazırlayacak olursam ciddi derece bu kadar rezalet bir film olacağını tahmini aklımın ucundan bile geçmezdi. O kadar tanıtım promosu, fragmanlar. Yok efendim “Steven Spielberg yapımcı ve eski tarzına geri dönüyor “ gibi saçmalıklarla sinemaya çekme çabaları işe yaramış ki, gişeyi bir hayli salladı bu gereksiz film. Kovboylar ve Yaratıklar fikri kağıt üzerinde mükemmel dururken, efendi gelgelim filme hiç mi, hiç yakışmamış. Oldukça abes ve eğreti duruyor. Oyunculuklarsa, projenin iyi olması için hiçbir katkı sağlamıyor. Aksine ben oynayıp gideceğim arkadaş havası sezmemek oldukça zor. 2011 yılındayız fakat, kullanılan efektler tek tek kelimeyle berbat. Tıpkı “Zathura” yapımındaki 4. sınıf efektler silsilesi bir araya getirilip yapılmış. Super 8, Hereafter ve şimdi de bu film. Spielberg’ün eline patlayan yılın 3. faciası.


The Sweet Hereafter -1997
 The Sweet Hereafter, oldukça tuhaf bir hikayesi olmakla beraber, olayı çözdüğünüzde aa, aslında çok da basit bir konusu varmış diyebileceğiniz bir konuya sahip. Başrollerde sevdiğim oyuncu Sarah Polley var. Ayrıca , Ian Holm iyi yetenekler arasında kadroda göze çarpanlar. Filmde de geçen “Fareli Köyün Kavalcısı hikayesini kendisine örnek almış, didaktik film yapma zorunluluğu taşıyan bir yapısıyla çok iyi olmasa da izlettiriyor. Soğukkanlı yapısı, dram filmi olan yapıma, seyircinin kalbine dokunmasını bir nevi, bir yerde mutlaka engelliyor. Akademi ödüllerinde “En iyi Yönetmen ve ve En iyi uyarlama senaryo dallarında adaylıklar almıştır. Tuhaf olan şudur ki, film aday olmadan “ yönetmeni aday olan çok ama çok nadir filmler arasında yer alıyor. Güzel mi, bence evet, fakat çok şey beklememek gerek.

Filmlerin not Karnesi :
Une Separation  [ A- ]
Bir Zamanlar Anadolu’da [ A- ]
Cowboys & Aliens [ D ]
The Sweet Hereafter [ B ]

0 yorum: