Pages

Cuma, Ekim 28, 2011

İspanyol Pansiyonu

İspanyol Pansiyonu, Bir Fransız-İspanya ortak yapımı. İşlediği konu manidar. Malum günümüzde yaşanan göç olayları, öğrencilerin okumak için çektikleri sıkıntılar. Bulundukları bölgeden başka yerlere gitmeler, para, ev, arkadaşlık vs. gibi konular artık daha da sıklaştı. Yönetmen bunu alıp film materyali haline dönüştürmüş. Ciddi anlamda güzel bir yapım.

Farklı dillere, dinlere ve ırklara sahip insanların evine konuk oluyoruz "İspanyol Pansiyonu" adlı filmle. İnsanların sadece aynı dilde olmasa veya aynı yerde doğup büyümesi demek sadece onların iyi anlaşması demek değildir. Bu film dediğim şeyi açık açık eleştirerek, acı tatlı, kimi zamanda sert bir şekilde anlatmış. Anlatmak istediğini anlatmış. Emeline ulaşıyor film.

Kimilerinin izlerken de eminim Üniversite yıllarını hatırlayacağını umduğum.Sırf bu yüzden bile gözyaşı dökeceğini düşündüğüm "ve şunu da diyeceksiniz "Mazi Kalbimde Yaradır" şarkısıyla beraber iyi bir efkarlanma sebebi olabilir. Arkadaşlık dostluk ve yalanlar, aldatmacalar gibisinden.

 
İspanyol yapımlarında ne yaşanırsa yaşansın dikkat ettiğim kesinlikle hiç bir şey gerektiğinden fazla ciddi olmuyor. İhanetler falan da entrika içine karışık içine komedi üslubu katabiliyor. Mizahen üzüntü verse de,bir yanınız sürekli sevinçli.

[ B ]

2 yorum:

lucyinthesky dedi ki...

Ben büyük bir zevkle izlemiştim çünkü hayranı olduğum Audrey Tautou kadronun içindeydi. Artık sinemayı bıraktığını düşünecek olursak kesinlikle izlenilmesi gerekenlerden. Üstelik yazdığın gibi, herkes kendinden bir şeyler bulabilir. Senaryosu ve oyunculuğu da başarılıydı.

sezer dedi ki...

Kesinlikle Audrey Tautou'nın sinemayı bırakmayı üzücü ve filmin herkesi izlemesi gerek diye düşünüyorum. :)