Pages

Cuma, Ekim 07, 2011

Harry, He's Here To Help

-Kıyıda köşe de kalmış,Fransızların "The Talented Mr.Ripley'i diyebileceğim kalitede ve sınırsız gizem.Birbiri içinde geçen dört karakter,bunun üstüne muhteşem karakter çözümlemeleri ve de karmaşalarını irdeleyen "post-modern" fransız klasiği güzellemesi.Suyu sıkılmış karakterlerin yüzlerindeki ekşilik (özellikle Michel karakteri),tedirginlik,en önemlisi kır hayatının içinden "kızgın Fransız güneşi ve...ve....ve muhteşem sinematografik kır yaşantısından kamera kadrajına yakalanan kareler.

Döngü olarak,bir çok evre geçirmesine rağmen,film kendini "kısır döngü" şeklinde tekrar etmemesi ayakta alkışlanası bir durum.
Yönetmen beyin en büyük becerisi,oyunculukları yönetme konusunda başarısı olsak gerek.
Sergi Lopez,gerçekten sinir bozucu,olduğundan rahat ve aynı zamanda anlaşılamayan karakteri "eline su dökülmesi" zor,başarılı bir oyun veriyor.


 Diğer bir becerisi ise,"Gizem-gerilim-dram-suç" gibi fantastik dörtlüyü aynı potada eriterek elde ettiği duygu karmaşası karşısında hayranlık duymamak,lezzetli bir çilekli pasta tadı almamak imkansız.Konusuyla,çekimleriyle "The Talented Mr.Ripley" andıran havasıyla izlenebilirlitesi yüksek,izlenesi elzem fransız filmi.

[ B ]

0 yorum: